interiér zrínskeho | bratislava
V starej vile nad Palisádmi sa nachádzali štyri byty. Pôvodne bola vila dvojpodlažná + pivnica so správcovským bytom, ale majitelia sa rozhodli v rámci opráv strechy zobytniť podkrovie a vytvoriť ďalšie dve bytové jednotky. Počas rekonštrukčných prác sa prerábal aj jeden pôvodných z bytov na poschodí. Vysoké stropy, rybinové parkety, veľké okná a dvere spolu so snahou majiteľov čo najviac z pôvodného stavu zachovať, nám dalo príležitosť vytvoriť originálny interiér s retro prvkami.
Ide o starší štvorizbový byt v pôvodnom stave, ktorý sa rekonštruuje celý vrátane kúrenia, okien a všetkých rozvodov. Dispozícia bytu sa dá rozdeliť na štyri sektory – vstupnú časť, obytnú časť, nočnú časť a zázemie – kuchyňa a hygiena. Obývačka je v tomto prípade najkrajšou a najpríjemnejšou miestnosťou. Má štvorcový pôdorys a prepojenie dvojkrídlovými dverami s chodbou a vedľajšou izbou jej dávajú ďalší rozmer. Sedačku sme umiestnili tak, aby bol dojem z hĺbky priestoru vnímaný aj pri sedení. Všetky ostatné steny sú síce narušené otvorom a nie sú kompaktné, čo skomplikovalo umiestnenie TV, ale za dôležitejší sme považovali dojem z priestoru. Stenu za sedačkou sme očistili od omietky a nanovo prešpárovali.
Miestnosť je rozdelená na časť so sedením a jedálenský kút. Každá je zvlášť nasvetlená lustrom vyrobeným na mieru. Tvorí ich kovová konštrukcia a látkové tienidlo a líšia sa v proporciách.
V rohu miestnosti, vedľa knižnice, sme vytvorili oddychové miesto s pohovkou.
Jednoduchá otvorená knižnica nepotláča dominantnosť tehlovej steny a definuje priestor obývačky. Tvoria ju masívne police a kratšie oddeľovače a držiaky kníh. Nasvetlená je po celej dĺžke svetelnou rampou s reflektormi.
Priestor spálne vznikol spojením dvoch izieb. Menšia z nich mala zlú proporciu – izba bola dlhá a tmavá, keďže mala iba úzke balkónové okno. Priečku medzi izbami sme zbúrali a vznikla tak veľká otvorená miestnosť. Pôvodne sme chceli priečku iba posunúť a nanovo postaviť o 60cm ďaľej, ale priestor, ktorý vznikol ohúril nás aj klientov tak, že sme sa rozhodli nechať ho celý ako jednu miestnosť rozdelenú paravanom.
V časti, ktorá je dverami prepojená s obývačkou vznikol salónik s dvomi oproti sebe otočenými ležadlami, ktoré chceli klienti niekde použiť. Má slúžiť ako predĺženie obývačky s ktorou je spojený presklenými dvojkrídlovými dverami.
Salónik môže byť prepojený iba s obývačkou v prípade, že sa zavrie paravanová posuvná stena, alebo so spálňou, keď sa paravan otvorí. Je tvorený drevenými obdĺžnikmi a z časti perforovaný, čo necháva dojem hĺbky z priestoru a zároveň ho opticky delí.
Starý solitér šijacieho stroja a obrazy Muchu na stene dotvárajú príjemnú atmosféru miestnosti.
Pôvodné liatinové radiátory sme dali očistiť nastriekať na medenú metalickú farbu a napriek menším obavám to dopadlo výborne. Krásne vyniknú a hodia sa k tehlovej stene v obývačke. V rovnakej farbe je navrhnutý aj kovový luster v salóniku.
Spálňová časť je prístupná aj z chodby. Dvere vymedzili priestor pre umiestnenie postele a oproti nej sme navrhli drevenú komodu. V rovnakom štýle s kovovými úchztkami je aj šatníková skriňa na stene oproti oknu.
Za posteľou je navrhnutá jemná štuková omietka béžovej farby. Kontrastuje s modrou čalúnenou posteľou.
Šatníky za dverami na stene oproti oknu, sú voľne stojace tak, aby nepôsobili mohutne a vysoko. Nad nimi je kvôli väčšej hĺbke miestnosti navrhnuté bodové osvetlenie.
Vo vstupnej hale, ktorej tvar a veľkosť sme chceli zachovať, sme iba zamurovali pôvodné dvere, čím vznikla nika v stene. Navrhli sme do nej police, ktoré sa dajú schovať za posuvné dvere uchytené do čiernej koľajnice.
Na stene sme do výšky 1,2m navrhli čiernobielu tapetu s ľudovým motívom z lavmi, ktorú ukončuje čierna lišta. Drevená komoda, medený radiátor a drevené doplnky vytvárajú domácky dojem už po vstupe do bytu.
Podlahou vo vstupe bolo pôvodne linoleum, ktoré sme odstránili a bolo treba celú plochu vyrovnať. Na nivelizačný poter sme navrhli sivú epoxidovú podlahu z STO. Kontrastuje tak parketám v obývačke a zároveň prechádza do WC aj kúpeľne a priestor tak zjednocuje.
Kúpeľňa a WC sú oddelené a prístupné z chodby, ale požiadavkou majiteľov bolo doplnenie druhého WC do kúpeľne. Základom je sivá epoxidová podlaha, betónové stierky a technický dojem je zjemnený drevom na podlahe stene pri vani.
Kúpeľňa je jednoduchá so sprchovým kútom vloženým do niky, kde bol pôvodne kotol. Druhé WC je doplnené za dvere na stenu samostatnej toalety tak, aby sa jednoducho dali zrealizovať rozvody.
Vaňa je vložená do niky pod okno na celú jej šírku a je postavená na drevený rošt. Ten má slúžiť aj na vyrovnanie rozdielu výšky sprchového kútu a podlahy kúpeľne.
Umývadlo položené na dosku s malou výsuvnou skrinkou pod ním je doplnené zrkadlom z IKEA a ako osvetlenie nad zrkadlom je použité nástenné svietidlo z Rendl.
Detská izba je jednoduchá a využíva vzniknutú niku za dverami. Sú v nej umiestnené police na knihy a lavicové sedenie na mieru s úložným priestorom. Stenu pred písacím stolom sme navrhli obložiť korkom tak, aby mohla celá slúžiť ako veľká nástenka.
Stolík má nohy z ikea a dosku vyrobenú na mieru z dubového dekoru. Balónové lampy Brokis Memory prisadené na strope sú od slovenského dizajnéra Borisa Klimeka.
Závesy, tapeta do výšky postele a obrázky na stenách farebne dopĺňajú interiér. Posteľ na mieru je navrhnutá tak, aby mala z vonkajšej strany úložný priestor.
Skrine z IKEA sú natreté na tyrkysovomodrú farbu a dostali tak nový vzhľad. Na zemi je vyčlenená plocha na hranie penovými puzzle kockami, keďže koberce sme kvôli alergii nemohli použiť.
Dispozičná aternatíva, ktorá vznikla počas navrhovania: