rodinný dom karlova ves | bratislava

Dostali sme ponuku navrhnúť rodinný dvojgeneračný dom na svahovitom pozemku. Keďže oproti cez úzku vedľajšiu cestu je vysoká 6 podlažná administratívna budova, bolo potrebné osadiť dom čo najvyššie na pozemku. Dom sme rozdelili na dva celky – jeden tradičnejší s presahujúcou strechou a druhý modernejší vyšší kubus s pultovou strechou s atikou. KV 05

Spodné zapustené podlažie tvorí dvojgaráž s technickým zázemím a bazénom s fitness. Tieto dva celky sú oddelené vstupným schodiskom v exteriéri a vo vnútri interiérovým schodiskom. Pred bazénom sme tak vytvorili krytú súkromnú terasu s možnosťou otvorenia posuvných dverí, ktorá je tak súčasťou bazénového priestoru.

KV 06

Nad bazénovou časťou sa nachádza hlavný obytný priestor rodinného domu. Táto časť je otvorená po strechu s priznanou trámovou konštrukciou. Vysoký strop a otvorený priestor vytvárajú dojem veľkosti, ktorý je umocnený tým, že túto časť tvorí samostatné krídlo. Tvorí ho kuchyňa s jedálňou a obývacia časť, ktoré sú oddelené krbovou stenou. Celá stena, ktorá je orientovaná do Karlovej Vsi, je presklená s východom na terasu. Terénnym schodiskom sa dá zísť k bazénovej terase.

KV 04

Popri južnej fasáde vedie schodisko do samostatného bytu na prvom podlaží. Na túto fasádu sú orientované aj okná z izieb a hlavnej spálne. Vpravo od vjazdu do garáže je parkovanie pre hostí. Okná do izieb sa dajú zatemniť posuvnými lamelami na fasáde. Strecha samostatného bytu je zatrávnená a plynule prechádza do terénu. Na šikmej pultovej streche sú plánované slnečné kolektory. Severná strana domu je uzavretejšia a jediné okno je svetlík do chodby na druhom podlaží.

KV 02

Pod svetlíkom v chodbe je otvorená stena pri schodisku s pohľadom do kuchyne. Použili sme ju ako alternatívu galérie, keďže schody nie sú súčasťou obytného priestoru. Chodba je otvorená na obe strany a prepája priestor s okolím.

KV 08