rekonštrukcia a nadstavba rodinného domu bellova ul | bratislava

Na prvý pohľad bol rodinný dom na Kolibe pekným zadaním a zároveň výzvou, ako spraviť nadstavbu domu tak, aby rodinný dom s dvoma bytovými jednotkami a podpivničením nepôsobil v zástavbe príliš mohutne a veľko. Druhým problémom bolo vyriešiť samostatný vstup do horného bytu, ktorý bol v úrovni 2.NP. 

rd-bellova-1

Dom aj dnes funguje ako dvojgeneračný, ale majitelia sa rozhodli využiť potenciál terasy a v rámci rekonštrukcie dom ešte viac zhodnotiť. Súčasný vstup do spodného bytu je zo strany ulice je schodami nad prvé  polozapustené podlažie s garážou. Zo strany záhrady sa terén dostáva na úroveň spodného bytu. Horný byt má exteriérové schodisko na úroveň prvého bytu na bočnej fasáde, ktoré vedie do malej prístavby zádveria na bočnej fasáde domu. Na úroveň 2.NP pokračuje interiérové schodisko y prístavby, ktoré je ale strmé a nebezpečné hlavne pri schádzaní dolu.

rd-bellova-2

Pôvodný plot a fasáda domu so zábradliami je takisto súčasťou rekonštrukcie. Navrhli sme lamelový koncept, ktorý sa opakuje na všetkých nových prvkoch. Plot má oceľovú konštrukciu a lamely sa smerom hore zužujú. Rovnaký princíp je použitý na novej strešnej terase ako bočná tieniaca stena.

rd-bellova-4

Vstup do bytu na druhom podlaží sme nechali na pôvodnom mieste ale o podlažie vyššie. Pôvodné interiérové schodisko sme zrušili a vysunuli sme ho do exteriéru, čím sme zväčšili využiteľnú plochu bytu. Do horného bytu sa teda vstupuje v jeho úrovni z exteriéru z pristavanej podesty. Exteriérové schodisko sme síce predĺžili ale nie je strmé ale pohodlné.

rd-bellova-3

 

Pred garážou je aj dnes betónová plocha a aby bola pre dve autá, otočili sme spodné rameno schodiska do dolného bytu na opačnú stranu. Vzniknuté parkovacie státia sme prekryli lamelami s oceľovou konštrukciou. Vjazd je cez posuvnú bránu ktorá tvorí súčasť plotu.

rd-bellova-6

 

Horný byt má vstup z exteriéru priamo na druhé podlažie, ktoré sme aj vďaka dispozícii a aj kvôli polohe terasy, zmenili na nočnú časť bytu s izbami. V mieste pôvodnej kuchyne sme vytvorili interiérové schodisko do nadstavby, kde je naplánovaná denná časť s kuchyňou s komorou a malou kúpeľňou, obývačkou a terasou. Zvolili sme toto riešenie kvôli prístupu na terasu z kuchyne, výhľadu a väčšej praktickosti. Jediný problém s nosením nákupov a pod. až do nadstavby sme navrhli riešiť prístavbou potravinového výťahu na bočnej fasáde, ktorý by začínal v garáži a končil v kuchyni v nadstavbe.

rd-bellova-5