interiér reštaurácie moods wine.food.joy | baštová ul | bratislava

Vináreň a reštaurácia Moods wine.food.joy je na Baštovej ulici v Bratislave. Pivničné priestory s klenbovými stropmi, spodné podlažie s tehlovou klenbou a rôzne zákutia mali veľký potenciál. Z pôvodného stavu musela ostať zachovaná podlaha a čo najviac z hygieny. Priznaná tehla, bielený dub, čierna tabulovka, čierne kovové prvky na mieru a betónové stierky sú základnými prvkami celého priestoru. Veľmi dôležité v pivničných priestoroch je hlavne osvetlenie, ktoré je tu asi najvýraznejším interiérovým prvkom, aj keď nenápadným.

01

Už pri vstupe do priestorov je zadefinovaná farebnosť priestoru a na stene je motto vinárne, ktoré sa opakuje na rôznych prvkoch ako súčasť corporate identity Moods. Celý priestor je v suterénnych priestoroch a už na prvé podlažie sa schádza z ulice do podzemia.

02

Po vstupe do priestorov je hneď za schodiskom malá chodba, za ktorou sú priestory vinárne. Napriek menšej šírke chodby sme sem navrhli dva stoly, ktoré slúžia spolu s efektným nasvetlením skôr na navodenie atmosféry. Niky pôvodných okien sú využité na vstavané vitríny, ktoré majú vzadu mliečne plexisklo s LED podsvietením. Na prvom podzemnom podlaží sú STO stierky imitujúce betón a základom horného podlažia je svetlosivá farba.

03

Po vstupe do priestorov sa prechádza okolo horného menšieho baru vsadeného pod klenbu. Skladá sa z viacerých častí z čierneho melamínu a bieleného dubu, čím vzniká akási mozaika vystupujúcich a zapustených políc a plôch. Plastickosť riešenia baru je podporená nasvietením niektorých jeho častí.

04

Základná sivá farba betónových stierok je doplnená a zosvetlená masívnym nábytkom vyrábaným na mieru, ktorý bol namorený na bielo. Jednoduchá farebnosť necháva vyniknúť farebné stoličky a kreslá z TON a grafiky s vinárenskou tematikou, ale hlavným farebným akcentom v celom priestore je RGB podsvietenie rôznych prvkov a stien.

05

Na hornom podlaží je týmto prvkom vinotéka vyrábaná na mieru. Po očistení stien na začiatku stavby sa v tomto mieste odhalila tehlovo – kamenná stena, ktorá vytvorila efektné pozadie vinotéky vyrobenej z roxorových tyčí. Napriek zložitému tvaru klenby nám ju šikovní majstri z firmy Svarogo – Kovobyt vyrobili. Vinotéka musela byť uzamykateľná a jej oblúkové zasklenie je z dielne firmy Iglassaktiv.

06

Do ník pred oknami sme navrhli „knižnicové“ vitríny na vína. Jednotlivé časti majú rozličné šírky a výšky a niektoré moduly sú uzavreté alebo zasklené. Týmto prvkom sme vytvorili výstavný priestor a zároveň sme zakryli nepekné okná, ktorých funkcia bola spochybniteľná, keďže boli malé. Tiež mali hornú časť oblúkovú, čo bolo náročné na výrobu, ale vyrábali nám ich majstri zo stolárstva Hux, takže sa všetko podarilo.

07

Na detaile vitríny vidno zadnú stenu z mliečneho plexiskla a je zrejmá aj hĺbka za ním, ktorú vytvára denné svetlo z okna. Večer sú  podsvietené LED RGB pásmi, a vznikajú tak meniace sa farebné knižnice, ktoré tak pôsobia ako meniace sa obrazy na sivom pozadí.

09

Klenby v hornej časti vytvárajú veľa zákutí, takže horný priestor pôsobí až kaviarensky útulne, čo sme podčiarkli pohodlným kresielkovým sedením. Rozvody vzduchotechniky a iné potrubia sme nastriekali na čierno.

08

Pôvodné schodisko do druhého podzemného podlažia malo zábradlie, ktoré sa nám nepáčilo a našťastie sa jeho výmena stretla s pochopením u investora. Išlo o náročnú výrobu špirály, ktorá vychádza z tvaroslovia sudu zopnutého skružami. Kováči zo Svarogo ho vyrábali v dielni, po vyrobení sa rozpílil a na mieste znovu zvaril. Podobne to bolo so stojanom na vína a vinotékou z roxorov.

11

V suteréne sa hneď oproti schodom nachádza spodný bar. Je väčší, ale princíp stvárnenia baru zostal rovnaký – kombinácia čiernej a bieleného dubu so svetelnými akcentami. Nad barom je drevený podhľad, v ktorom je vedená časť rozvodov a definuje dominantnosť baru.

12

Predná časť baru vysunutá do priestoru je drevená, ale jej barová doska je z kameňa. Aby bola ukončená čisto a nad podlahou, má tvar „O“ zaseknutého do drevenej konštrukcie.

13

Spodné priestory majú pozdĺžne jednoduché klenbové stropy, kde je priznaná tehla. Tvorí ho päť častí – v strede je bar, vľavo je reštauračné sedenie a v ďalšej časti salónik a toalety. Napravo je barové sedenie s vínovým stojanom a posuvné barové stoly, ktoré sa dajú v prípade akcie odsunúť. Za ním je kuchyňa, ktorá je oddelená kyvnými dverami s presklením.

14

Obe časti so sedením majú do výšky začiatku klenby drevené obloženie doskami rôznych hrúbok takisto z bieleného dreva. Od stien sú odsadené a do vzniknutej štrbiny sú vložené RGB podsvietenia. Priestor tak zakaždým pôsobí inak.

15

16

17

18

Vínová stena tvorí v časti s barovým sedením efektný prvok. Jej konštrukcia je oceľová, držiaky na fľaše sú roxorové tyče a vložené čierne police sú zo striekaného plechu. Zadná stena stojana je obložená drevom.

19

Steny ktoré oddeľujú jednotlivé miestnosti sú takisto potiahnuté imitáciou betónu. Na každom konci v miestnostiach so sedením sme navrhli na mieru vyrobené vešiaky v tvare vínových fliaš, ktoré nám vyrobili tiež v Svarogu.

20

Okrem náladového podsvietenia bočných stien je na vrchu klenby popri rozvodom vzduchotechniky vedené reflektorové systémové osvetlenie v lištách.

21

Aj napriek tomu, že je vináreň v pivničných priestoroch, nepôsobí stiesnene vďaka vysokej klenbe a svetlým farbám ktoré sme použili. Pôvodná podlaha pôsobí síce rustikálnejším dojmom ako by sme chceli, ale v konečnom dôsledku nekazí moderný dojem interiéru.

22

V stenách klenieb sú niky s rozvodmi a a potrubiami a tie sme nechali oplechovať čiernym plechom. Stoličky z TON sa nám podarilo nájsť v rovnakom odtieni dreva ako sme použili na stoly a obklady na mieru a zvolili sme pohodlnejšie čalúnené sedenie.

23

Pred vstupom do toaliet je menšia miestnosť – salónik, kde sme použili zútulňujúce zavesené osvetlenie žiaroviek na farebných textilných kábloch z NUD. Rovnaké osvetlenie je použité aj pri schodisku pred spodným barom. Červené kresielkové sedenie pôsobí v tejto časti interiéru domáckejšie a pohodlne. Celkovo má každá miestnosť svoj charakter a svoj dominantný prvok, ktorý ju niečím odlíšil. Vďaka precíznemu spracovaniu prvkov a do detailov riešených nábytkov a doplnkov sa nám podarilo vytvoriť osobitý interiér s príjemnou atmosférou.

24