interiér | rekonštrukcia 2i bytu | dunajská lužná | bratislava

Vďaka nášmu dobrému kamarátovi sme mali možnosť v roku 2008 zrealizovať náš prvý interiér. Oslovil nás, keď si kúpil dvojizbový byt v Dunajskej Lužnej v pôvodnom stave, ktorý sme prerobili tak, aby vyhovoval náročnejším požiadavkám nášho najobľúbenejšieho klienta.
Pôvodná dispozícia bytu, ktorý má iba 56m2, bola tvorená zbytočne veľkou chodbou, malou kúpeľňou, samostatným WC a špajzou prístupnou z tejto chodby. Byt bol preplávajúci s hygienou v strede a na jednej strane dispozície bola kuchyňa a na druhej dve izby. Ako prvé sme chceli zrušiť chodbu a zväčšiť kúpeľňu. Kuchyňu sme prehodili s jednou z izieb a oddelili sme tak dennú a nočnú časť. Prepojenie kuchyne s obývačkou sme dosiahli pridaním druhého otvoru do priečky medzi miestnosťami pri okne. V strede ostala plná stena, ku ktorej je prisunutý jedálenský stôl z jednej a sedačka z druhej strany.

luzna 10

Všetky väčšie nábytky boli vyrábané na mieru. Interiér mal byť inšpirovaný japonským štýlom a druhou požiadavkou bolo inteligentné LED osvetlenie, ktoré sme navrhli tak, aby súviselo s nábytkami. Kuchyňa, ako aj obývačková zostava je navrhnutá z Egger Emotion Nero z Jaf Holzu. Tvoria ju iba štyri moduly a 15cm výsuvy po stranách. Dva krajné moduly sú vysoké so spotrebičmi a stredné moduly sú úložné s hornými skrinkami po strop. Jedna skrinka prechádza do zapusteného Barrisolu v strope, ktorý je rovnakej šírky. Je to napínaná fólia, ktorá sa za tepla natiahne do želaného tvaru na systémové lišty. Tento typ osvetlenia je v každej miestnosti, keďže majiteľ nechcel žiadne spustené svietidlá. V každej miestnosti sadrokartónový podhľad, ktorý sme použili aj napriek menšej svetlej výške.

luzna 09

Kuchynskú zástenu sme chceli ozvláštniť, tak sme vytvorili grafiku stromu, ktorý sme dali vytlačiť a nakašírovať. Na mieste bola potom prekrytá sklom a pod hornými skrinkami bolo osadené osvetlenie. Okrem pracovného podsvietenia a barrisolu je osvetlený aj sokel kuchynskej linky a nad oknami sú vynechané cca 15cm otvory – niky, do ktorých sú takisto osadené LED pásy. Vzniká tak množstvo programov, ktoré si môže majiteľ navoliť a používať pre rôzne situácie. Svietidlá sú navyše stmievateľné a v izbách sú farebné – RGB.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kúpeľňová stena má zo strany chodby takisto vynechanú niku na vloženie osvetlenia. Tu je zá hlavným osvetlením. Kúpeľňa vznikla prepojením všetkých drobných miestností na chodbe. V mieste pôvodnej komory je sprchový kút, na stene oproti vaňa, toaleta a skrinka s umývadlom, pod ktorou je schovaná vstavaná práčka.

luzna 08

Zvolili sme jednoduchú kombináciu hnedého gresu a bielej umývateľnej farby. Ako obklad vane sme použili biele sklo. Kúpeľňa je od chodbz oddelená priečkou, ale po jej stranách sú mliečne sklá, jedno v šírke vane a druhé užšie, ktoré nám vyrobili sklári z Iglassaktiv. Do kúpeľne sa tak dostáva aspoň obrysové prirodzené svetlo z chodby.

luzna 07

Vaňa je od skla odsadená o cca 30cm a tento priestor je vysypaný bielymi kamienkami. Podmurovanie vane je odsadené od podlahy o 5cm a zasunuté tak, aby sa dal po obvode pripevniť za sklo LED pás. Pri zasvietení vzniká dojem, že sa vaňa vznáša.

luzna 05

Nábytky v obývačke sme navrhli z rovnakého materiálu ako je kuchyňa – Jaf Holz emotion Nero. Konferenčný stolík tvoria dve dosky a kubus so zásuvkami medzi nimi, ktorý je vysunutý do strany. Komoda pod TV má posuvné dvierka v dvoch lištách za sebou. Je rovnakej dĺžky ako polica nad ňou.

luzna 04

Namiesto závesov sú obývačke použité paravany z bambusu natretého na čierno a ryžového papiera. Paravan tvoria štyri rovnaké posuvné časti, ktoré sa posúvajú v lištách na podlahe a podhľade. Pracovný stolík a spálňová zostava vychádzajú z čierno bieleho dizajnu paravanov.

 

luzna 01

Spálňa je v miestnosti, kde bola pôvodne kuchyňa. Je menšia a mali sme obmedzené možnosti ako vyriešiť šatník. Vlastne bola len jedna – spraviť ho ako súčasť čela postele. Aby nemal nikto pri spánku pocit, že je nad ním skriňa, čelo postele sme rovnako predsadili a navrhli sme ho takisto ako úložný priestor, ktorého je v byte málo. Posteľ samotná je navrhnutá s uskočeným nosným rámom, čím vzniká dojem že je vo vzduchu. Jej podsvietenie tento dojem ešte umocňuje.

luzna 12