interiér bytu s | zrínskeho | bratislava

Byt na prízemí pre rodinu s dvomi dcérkami sme mali iba zariadiť, ale drobné stavebné úpravy sme predsa len navrhli. Dispozičné riešenie ostalo pôvodné, iba sme upravili vstupnú halu s kuchyňou. Súčasťou zadania bolo vytvoriť miesto pre vystavenie obrazov majiteľa – zberateľa slovenských autorov. Interiér mal pôsobiť útulne a zároveň jednoducho.

Obývacia izba je prepojená s halou a susednou detskou izbou staršej zo sestier. Pod veľké okno sme umiestnili jedálenský stôl a aby mala mladá slečna pocit súkromia, sedenie je orientované na opačnú stenu ako sú dvere do jej izby a zo strany detskej izby je záves. Televízna stena a sedenie je posunuté smerom k hale do tmavšej časti miestnosti ďalej od okna.

z1np06

Tvorí ju komoda s výsuvnými zásuvkami a zástena rovnakej farby. Aby sme miestnosť oživili a podporili orientáciu miestnosti na túto stranu, použili sme na stenu prúžkovanú tapetu v odtieni televíznej steny. V rohu miestnosti je navrhnutá knižnica po strop a aby bol prístup aj na vyššie poličky, je jej súčasťou posuvný rebrík.

z1np07

Starú podlahu – rybinové dubové parkety sme zachovali a po prebrúsení a nalakovaní dodajú priestoru pôvodný charakter.

z1np10

V rohu miestnosti pri jedálenskom stole je zrepasovaný starý sekretár, ktorému je daná pôvodná funkcia. Svietidlá sme podobne ako v hornom byte rozdelili na osvetlenie jedálenskej časti a osvetlenie nad konferenčným stolom. Okrem lustrov je podsvietená televízna stena a dôležité je nasvietenie obrazov po obvode miestnosti.

z1np08

Dvere do detskej izby sú oddelené zo strany detskej izby závesom. Za sedačkou je na stene dominantný obraz Nový most kvôli jeho atmosfére ale aj formátu 2,3×1,7m. Drôtené lustre z Kare majú priestor opticky zaplniť, ale nerozdeliť.

z1np09

Vstupná hala mala pôvodne pôvodne dlažbu, ale zastaralý vzhľad a aj spôsob ukladania. Vďaka rôznym úrovniam medzi miestnosťami sme navrhli položiť na ňu drevenú podlahu, ktorá by prechádzala do kuchyne a chodby. Drevo je na pocit teplé aj keď pod ním nie je podlahové kúrenie.

z1np01

Vo vstupnej hale je šatníková skriňa s farebnými výrezmi z rovnakých materiálov ako televízna stena. Dva moduly slúžia na vešanie búnd a zvyšné slúžia ako botník alebo úložné priestory. Veľká otvorená žltá časť tvorí lavicu s háčikmi pre návštevy a malé otvorené niky sú určené na drobnosti ako dáždniky, kľúče a pod.

z1np02

Kuchyňu od haly oddeľuje barový pult, ktorý tu bol aj v pôvodnom riešení. V návrhu sme jeho pravú časť, ktorá pokračuje materiálom a aj šírkou do pracovnej dosky, využili ako vinotéku, čím sme vyplnili slepý roh kuchyne. Zvyšok pultu tvoria skrinky a sú prístupné z kuchynskej strany.

z1np05

Vstupné dvere sú pôvodné s presklenou mrežovou časťou na oboch krídlach. Pôvodne bol nad nimi sklobetón, ktorý sme dali zamurovať.

z1np03

Kuchyňa bola pôvodne od chodby oddelená stenou. Tá tvorila ale nepríjemný prechod do kuchyne aj do nočnej časti. Navrhli sme ju preto zbúrať a namiesto steny sme použili vzdušnejšie lamely. Priestory síce oddeľujú ale kuchyňa aj chodba zároveň pôsobia vzdušnejšie. Prvok lamiel sme zopakovali aj na boku šatníkovej skrine, takže z obývačkovej časti vidno pásikavú lamelovú štruktúru a nie bok skrine.

z1np04

Detská izba staršej z dcérok je vo farebnosti ktorú si slečna sama vybrala. Dôležitá podmienka bola posteľ na poschodí a úložné priestory pre hračky. Okno nám určilo polohu písacieho stola a dve steny sú s dverami – jedny dvojkrídlové vedú do obývačky a druhé sú prechodné do susednej detskej izby. Posteľ sme teda osadili na jedinú stenu bez dverí. Tvoria ju dve miesta na spanie – spodné má slúžiť ako hracia plocha a zároveň miesto pre prespatie kamarátok alebo mladšej sestry. Po schodíkoch sa vyjde na hornú posteľ.

KLARKA 01

V strede sú postele oddelené knižnicou, ktorá je zároveň nosným prvkom a úložným priestorom. Prístupná je z oboch strán – zo spodnej postele aj z hracej plochy pod hornou posteľou. Stena pri hracích plochách je obložená ružovými laminovanými DT doskami.

KLARKA 02

Medzi dverami je veľký šatník, ktorý má v spodnej časti zásuvky na hračky, rovnako ako aj dolná posteľ. V rohu miestnosti je vytvorené zákutie s malou knižnicou, lampou a kresielkom. Prenosná knižnica „Vilma“ je z villo.in.

KLARKA 03

Druhá detská izba pre mladšiu zo sestier má východ do záhrady, kvoli ktorému sme obe okná znižovali po zem. Dostáva sa do nej síce viac svetla, ale miestnosť je hlboká, preto sme na opačnej strane doplnili bodové osvetlenie.

KATKA 03

Posteľ má rovnako spodnú časť úložnú a stôl je umiestnený čo najbližšie k oknu ako s susednej izbe. Jemná tapeta a strom s vtáčou búdkou sú z firmy inkeheiland a vtáčiky – kolísky z villo.in. Knižnica z preglejky je osadená do jestvujúcej niky. Druhé dvere v rohu miestnosti vedú do chodby.

KATKA 02

SPALNA 01

SPALNA 02