Byt na Družstevnej ulici na piatom poschodí mal takisto niečo atypické, čo výrazne ovplyvnilo návrh. Starší tehlový dom, dispozícia bytu orientovaná na jednu fasádu a dlhá chodba z vnútornej strany bytu vytvorili základ pre netradičné riešenie priestoru.
Foto z realizácie
vizualizácie
Keď sme vstúpili do bytu v pôvodnom stave, bolo nám jasné, že treba spraviť niečo s chodbou s piatimi dverami, ktorá pôsobila úzko a dlho. Jej súčasťou bola šatníková skriňa, ktorá chodbu ešte viac zužovala. Stredná stena s dverami je nosná tehlová cca 50cm hrubá. Po vybratí dverí a ich ostení sme vytvorili otvorený priestor, ktorý zmenil dojem chodby na súčasť obytného priestoru. Tehlu sme priznali aj s betónovým prekladom nad ňou.
Pôvodnú priečku medzi kuchyňou a obývačkou sme odstránili a v prepojení s priestorom chodby dostal byt novú hĺbku a pôsobí väčším dojmom. Kuchyňu sme nechceli spojiť s obývačkou úplne a z časti perforovaná knižnica je vhodným riešením, ako vytvoriť optickú bariéru a zachovať dojem otvoreného priestoru.
Krásnym prvkom bytu sú pôvodné kamenné parapety. Sú masívne, sivé a dostatočne široké na to, aby mohli slúžiť ako polica. Snažili sme sa ich nezakryť a keďže tehlová a knižnicová stena sú výraznými prvkami, stena za sedačkou ostala čistá.
Svietidlá sú z IKEA – Hektar, majú veľmi pekný tvar, ale aby boli originálnejšie, nastriekali sme ich na zelenú a antracitovú farbu. Liatinové radiátory sa iba očistia a natrú nanovo. Tvarovo sú ale ideálne.
Kuchyňa za knižnicovou stenou je na svojom pôvodnom mieste. Vybúrala sa špajzová skriňa a vznikol priestor na zapustenie vysokej zostavy. Spodné skrinky teda vytŕčajú oproti horným a vysokej zostave o asi 28cm. Umývačku sme umiestnili do vysokej zostavy a spodné skrinky sme tak mohli zdvihnúť nad podlahu. Kuchyňa je teda zavesená okrem vysokej zostavy s chladničkou, rúrou a umývačkou. Vysoká zostava a horné skrinky sú antracitové a majú falošné pozdĺžne delenia, ktoré ju opticky zväčšujú. Spodné skrinky a pracovná doska so zástenou tvoria jednotný blok z dubového dekoru a zafrézovanými čiernymi úchytkymi.
Nika v tehlovej stene vznikla na mieste pôvodných dverí do kuchyne z chodby. Zo strany chodby je tu botník s lavičkou a zo strany kuchyne poličky na poháre, korenia a iné drobnosti, ktoré sa dajú prekryť posuvnými dverami natretými magnetickou tabuľovou farbou.
Na chodbe ostala po odstránení šatníkovej skrine nika, ktorú sme využili na osadenie pracovného stolíka. Je v nej ešte jeden odskok steny a tu sme zopakovali prvok čiernej tabuľovej steny. V ďaka rozšíreniu otvoru po dverách do obývačky sa pracovňa vtiahla do priestoru obývacej časti. Aby sme ju ešte viac pričlenili k obývačke a oddelili od chodby, navrhli sme na hrane stolíka nábytkové dvere, ktoré oddeľujú obývaciu časť a chodbu.
Tieto dvere nadväzujú na šatníkovú skriňu vo vstupnej časti chodby. Do otvoru po kuchynských dverách je vložený botník – lavica a vešanie na bundy pre návštevy s horným úložným priestorom.
Spálňa je takisto v béžových nerušivých tónoch a ako v jedinej sme na podlahu zvolili koberec. Stena za posteľou je otapetovaná sklotextilnou tapetou napr. Vitrulan a natretá béžovou farbou. Šatník je vstavaný do vytvorenej niky susediacej s kúpeľňou.
Na konci chodby boli pôvodne troje dvere – jedny do kúpeľne, druhé do WC a tretie do spálne. Kúpeľňu sme zlúčili s toaletou a okrem menšieho počtu dverí sme získali väčší dojem z kúpeľne. Ten sme podporili svetlým jednotným gresom béžovosivej farby a zrkadlovou skrinkou nad umývadlom na celú šírku miestnosti.
Vaňa je zalícovaná so stenou bytového jadra. V takýchto menších priestoroch používame často WC typu „Compact“, ktoré má menšiu hĺbku ako štandardný typ. /konkrétne tu je navrhnuté Duravit Starck 3 Compact/