domov pre seniorov | koma modular | praha strašice

Súťaž so zadaním Návrh Domu pre seniorov v Prahe, bola o využití modulového systému kontajnerov, ktorý sa stáva čoraz populárnejším. Vyskúšali sme si aj my vytvoriť dom v module danom rozmerom kontajneru a toto je výsledok.

Návrh vychádza zo základného rozmeru kontajneru 3,6x8m. Pozemok mal dlhý a úzky tvar čomu sme prispôsobili aj tvar objektu. Dĺžka kontajneru sa stala šírkou nášho objektu a celkovo sme na jedno podlažie naukladali vedľa seba 13 kontajnerov.

praha strasnice 4

Objekt má slúžiť pre seniorov, ktorí sú v ňom ubytovaní, ale zároveň pre verejnosť. Tvoria ho tri podlažia, ktoré sú funkčne rozčlenené. Prvé podlažie je vstupné s recepciou, zázemím a reštauráciou. Štyri moduly sú v ľavej časti vynechané a nahradené oceľovou konštrukciou. Toto vynechanie hmoty má objekt odľahčiť a narušiť jeho kompaktný tvar.

praha strasnice 3

Druhé podlažie je vertikálnou komunikáciou rozdelené na dve časti – prvá je určená na bývanie seniorov a tvorí ju šesť jednoizbových bytov. Druhú tvorí rehabilitačné centrum. Tretie podlažie je takisto schodiskom rozdelené na časť so štyrmi bytmi – dva dvojizbové a dva jednoizbové – a otvorenú časť so spoločenskou miestnosťou/klubom pre seniorov. Z nej je vstup na terasu, ktorá vznikla vybratím hmoty.

praha strasnice 6

V mieste, kde sú na prvom podlaží vynechané kontajnery ich konštrukčne nahradila oceľová konštrukcia. V časti s izbami sú francúzske balkóny so zábradlím z perforovaného plechu. Fasáda kontajnerov je zateplená a na samostatnú konštrukciu je kotvený obklad z cortenu. V kombinácii s antracitovými oceľovými prvkami a okennými rámami tvoria výrazný kontrast. Aby fasáda nepôsobila stroho na jej bočnú stranu a do jej výrezov sme navrhli popínavky.

praha strasnice 2

Terasa na treťom podlaží je takisto doplnená oceľovou konštrukciou namiesto vynechaných kontajnerov.

praha strasnice 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

praha-strasnice-7a